Młodzieżowe Debaty Obywatelskie w stylu oxfordzkim

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Młodzieżowych Debatach Obywatelskich w stylu oxfordzkim, organizowanych przez ZSO nr 2 w Tarnowie i stanęli na podium zajmując trzecie miejsce!

Prowadzenie debaty metodą oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania oraz umiejętność krytycznego myślenia, a konieczność dostosowania się do reguł i ograniczony czas na wystąpienia zmusza mówców do dobrego przygotowania i konkretnych wypowiedzi. Celem debaty nie jest dojście do konkretnych wniosków, a jedynie sama wymiana poglądów i umiejętność logicznego i kulturalnego prezentowania swojego zdania.

Dla młodzieży stojącej u progu dorosłości to szczególnie cenne doświadczenie, uczące aktywnego udziału w społeczeństwie obywatelskim.

Pierwsze spotkanie tegorocznego cyklu debat z udziałem naszych uczniów odbyło się 26 marca. Reprezentanci naszej szkoły świetnie spisali się w debacie, której teza brzmiała: Współczesna młodzież jest tolerancyjna.

W kolejnym emocjonującym spotkaniu podejmowali tezę: Dzisiejszy system edukacji w Polsce nie odpowiada wyzwaniom współczesnego świata.

W ramach przygotowań uczniowie odbyli szkolenie w warsztatach argumentacyjnych, na których poznali także różne techniki radzenia sobie ze stresem.

Tak podczas warsztatów jak i biorąc udział w debatach uczniowie mieli możliwość, aby sprawdzić się w roli mówcy i poćwiczyć panowanie nad tremą w czasie publicznych wystąpień.