Kolejny sukces naszej uczennicy w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym

ETAP II

Wielki sukces naszej uczennicy!

Uczennica naszego Gimnazjum Julia Kiełbasa została laureatką VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989" zajmując I miejsce. Finał konkursu odbył się trzeciego czerwca w Krakowie, w auli Polskiej Akademii Umiejętności. W części finałowej Julia musiała ustnie zaprezentować swoją pracę, dokonać analizy wykorzystanych źródeł historycznych oraz odpowiedzieć na pytania komisji konkursowej.

Gratulujemy zwycięstwa!ETAP I

Z satysfakcją informujemy, że uczennica klasy IIIb Julia Kiełbasa znalazła się w gronie zwycięzców etapu wojewódzkiego VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Bliskich i losy Dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989". Wśród prac konkursowych z województw małopolskiego i śląskiego, komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze, które zakwalifikowane zostały do etapu ogólnopolskiego.

Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy z Fundacją Armii Krajowej w Londynie, pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W swojej pracy konkursowej Julia opisała przeżycia Pani Elżbiety Stepskiej–Kot, która podzieliła się wspomnieniami o ojcu – ofierze zbrodni katyńskiej. Opowiedziała także o dramatycznym losie swojej rodziny na „nieludzkiej ziemi”.

Ojciec Pani Elżbiety, Tomasz Sławiński, policjant II RP, pracował w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Tarnopolu i tam, 17 września 1939 roku, z chwilą wkroczenia wojsk sowieckich do miasta, został aresztowany. Wywieziony do obozu w Ostaszkowie, został zamordowany w Twerze i spoczywa w Miednoje. 13 kwietnia 1940 roku została wywieziona wraz z matką i siostrą Wandą do Kazachstanu. Spędziła tam ponad 6 lat. Do Polski wróciła w 1946 roku. Obecnie mieszka w Skrzyszowie koło Tarnowa.

Opiekunem naukowym uczennicy jest Pan mgr Krzysztof Burnat.

2 czerwca Julia Kiełbasa stanie przed komisją konkursową, która wyłoni laureata konkursu.

Życzymy powodzenia!