Klasy pierwsze w kopalni soli w Bochni

W ramach projektu prowadzonego w naszej szkole, który ma za zadanie zapoznać uczniów z surowcami mineralnymi i wtórnymi, sposobem ich uzyskiwania i przetwarzania, w dniach 17-18 października 2013 r. klasy pierwsze naszego gimnazjum pod opieką Pani Ilony Wiśniewskiej i Pani Doroty Kopeć wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie podziemi najstarszej polskiej kopalni soli było niezwykłą wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska. Była to fascynująca podróż w czasie. Nocleg zorganizowany w odmiennej scenerii bocheńskiej kopalni soli był integracją, edukacją oraz profilaktyką zdrowotną. Noc w solnych podziemiach stała się nietypowym, bo odbywającym się w godzinach nocnych zwiedzaniem kopalni z wieloma niezwykłymi atrakcjami. W towarzystwie przewodnika, postaci historycznych, polskich królów, zakonników i górników ze średniowiecza przemierzaliśmy komory solne, poznając historię soli od jej początków aż do teraz.

Zjazd 140-m zjeżdżalnią, projekcja filmu w podziemnym kinie to tylko część niespodzianek, które na nas czekały. Do dyspozycji mieliśmy również sprzęt sportowy oraz boisko. Mikroklimat podziemnych komór z powodzeniem wykorzystaliśmy do leczenia schorzeń układu oddechowego (ból gardła przechodził od ręki). Powietrze charakteryzuje się tu wyjątkową czystością bakteriologiczną, dużą zawartością chlorku sodu oraz pierwiastków takich jak mangan, magnez i wapń, stałą temperaturą (ok. 16°C) oraz wysoką wilgotnością względną (ok. 70%) co miało rewelacyjny wpływ na nasze drogi oddechowe. Nocy spędzonej w solnych podziemiach towarzyszyło spotkanie z dj-em na parkiecie najgłębiej na świecie położonej dyskoteki. Zabawa w niezwykłej scenerii komory, znajdującej się 250 m pod ziemią budziła niezwykłe emocje i na długo pozostanie w naszej pamięci.

„Cudze chwalicie swego nie znacie” – a najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, której początki sięgają 1248 r. tak blisko…