Wycieczka do Krakowa

27 października 2010 r. klasy pierwsze Gimnazjum „U Konarskiego” wybrały się na wspólną wycieczkę. Celem wyjazdu był Kraków, gdzie uczniowie m.in. odwiedzili Teatr Lalki, Maski i Aktora „Groteska” oraz Muzeum Książąt Czartoryskich.

W Teatrze „Groteska” gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie pt. „Przygody Odyseusza” w reżyserii Pawła Szumca. Spektakl był sceniczną adaptacją opowieści o tułaczce Odyseusza autorstwa Jana Parandowskiego, która jest jedną z lektur w klasie pierwszej gimnazjum. Na scenie można było zobaczyć oprócz aktorów również charakterystyczne, animowane przez nich, lalki, a także maski. Przedstawienie ujęte zostało w ramy kompozycyjne teatru w teatrze i miało nieco humorystyczny charakter. Wrażenie robiły piękne kostiumy oraz ciekawe efekty specjalne, służące np. ukazaniu burzy morskiej. Oglądając spektakl uczniowie mieli okazję skonfrontować własne wyobrażenia o tułaczce Odyseusza ze sceniczną konkretyzacją.

Ciekawym uzupełnieniem zajęć szkolnych była lekcja muzealna w Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Książąt Czartoryskich, poświęcona starożytnym cywilizacjom. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć bogate zbiory zgromadzone w galerii, ale również zdobyć wiele interesujących wiadomości na temat najdawniejszych kultur. Zwiedzanie odbywało się jakby śladami prac archeologów, którzy odkopując kolejne warstwy ziemi, natrafiają na coraz starsze wykopaliska. Tak więc można było oglądać kolejno ślady kultury wczesnochrześcijańskiej, rzymskiej, greckiej i wreszcie egipskiej.

Będąc w Krakowie, nie mogliśmy odmówić sobie spaceru po urokliwym Starym Mieście. Tradycyjnie byliśmy więc na Rynku, ale także odwiedziliśmy Collegium Maius – najstarszy gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dziś znajduje się Muzeum UJ. Oglądaliśmy również kościół Franciszkanów, a w nim słynne witraże i polichromię wykonane przez Stanisława Wyspiańskiego. Idąc ulicą Franciszkańską przystanęliśmy oczywiście pod tzw. oknem papieskim, z którego Ojciec Święty Jan Paweł II przemawiał do młodzieży.

Zdjęcia z wycieczki usieściliśmy w Naszej Galerii