Maraton Niepodległościowy

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne świętowanie wolności młodzież naszej szkoły rozpoczyna już 30 października udziałem w uroczystościach pod nazwą Tarnów – Pierwsze Niepodległe, a kończy dopiero 17 listopada – rajdem śladami partyzantów ziemi sądeckiej.

Uczniowie z Konarskiego będą mieli okazję skorzystać z bogatej oferty miejskiej obchodów Święta Niepodległości (m.in. Apelu Pamięci przy mogiłach legionistów, pikniku niepodległościowego z rekonstrukcją historyczną czy wielkiej debaty historyków), połączonej z wydarzeniami szkolnymi skupionymi wokół ważnych postaci zasłużonych dla sprawy wolności.


***


W poniedziałek uczniowie z Konarskiego uczestniczyli w Apelu Pamięci przy mogiłach legionistów na Starym Cmentarzu oraz we Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej, zaś popołudniem w Parku Strzeleckim w rekonstrukcji historycznej rozbrajania wojsk austriackich z 30/31 października 1918 r.Wiecej zdjęć można znaleźć na stronach:

***


W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości uczniowie Gimnazjum i Liceum „U Konarskiego” wzięli udział w pokazie filmów dokumentalnych w kinie Marzenie. Dotyczyły one podziemia niepodległościowego w Małopolsce w czasie II wojny światowej i w okresie stalinizmu. Filmy przybliżyły młodzieży realia partyzanckiej działalności, przez co pozwoliły lepiej przygotować się do rajdu śladami partyzantów Ziemi Sądeckiej. 10 listopada reprezentacja szkoły uczestniczyła także w wielkiej debacie historyków ośmiu miast pt.: „Chronologia odzyskiwania niepodległości w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim”. Były to wydarzenia organizowane w ramach VI Festiwalu Niepodległości.

Szkolną część obchodów 11 listopada stanowiła przygotowana przez klasę pierwszą liceum lekcja patriotyczna poświęcona Ojcom Polskiej Niepodległości. W oparciu o przekazane wiadomości, gimnazjaliści wzięli udział w quizie niepodległościowym.

I miejsce zajęli: Andrzej Kolasiński, Paweł Pawłowski, Piotr Sękowski i Mateusz Stachura.

II miejsce zajęli: Krzysztof Łoboda i Mikołaj Czernik.

Serdecznie gratulujemy!

Zwieńczeniem tegorocznego Maratonu Niepodległościowego „U Konarskiego” był górski rajd szlakiem partyzanckim w Beskidzie Sądeckim. Uczniowie gimnazjum w jeden dzień pokonali niemal 20 km trasy w zimowych warunkach. Po drodze odkrywali miejsca pamięci poświęcone leśnym żołnierzom z lat 40. ubiegłego wieku. Uczestnikom tej męskiej, wyczynowej wyprawy należą się słowa uznania za doskonałą formę i hart ducha, który towarzyszył im przez cały dzień.