Święto Flagi (02.05) i Konstytucji (03.05)

Drugiego maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś trzeciego, świętowaliśmy dwieście dwudziestą trzecią rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej, a zarazem drugiej na świecie, Konstytucji. W naszej szkole dopełnieniem tej patriotycznej majówki, była połączona lekcja historii, wiedzy o społeczeństwie oraz muzyki, przygotowana przez klasę drugą.

Słowem, śpiewem oraz prezentacją multimedialną uczniowie uświadomili wszystkim, jak ważna jest to dla nas rocznica. Ta polska „Ustawa Rządowa” zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj i wciąż pozostaje symbolem odważnego myślenia o kształcie Rzeczypospolitej. Dokonana analiza najważniejszych jej zapisów przybliżyła nam istotę przemian, jakie wprowadzała. W czasie prezentacji mogliśmy przekonać się także, jak ważnym aktem prawnym państwa pozostaje obecna konstytucja.

”Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą - egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy”.

Preambuła Konstytucji 3 maja

My dzisiaj wiemy jak potoczyły się losy bohaterów trzeciomajowego pochodu z obrazu Jana Matejki, który towarzyszył przedstawieniu. Wiemy, że ten triumf nierozłącznie wiąże się z tragedią targowicy, rozbiorów, naszych powstań i klęsk. Wiemy też jednak, że dziedzictwo trzeciego maja stało się faktycznym początkiem opowieści o nowoczesnym narodzie polskim i w dalszym ciągu jest ono dla nas wielkim zobowiązaniem i wyzwaniem. To także powód do dumy i radości, które powinny towarzyszyć majowemu świętowaniu każdego roku.

Uroczyste obchody w Gimnazjum przygotował wraz z uczniami Pan mgr Krzysztof Burnat.