"Tam narodziło się zło" – historyczny projekt edukacyjny

W ramach historycznego projektu edukacyjnego ”Tam narodziło się zło”, który jest kontynuacją projektu ogólnopolskiego pod hasłem „Żydzi w Polsce, swoi czy obcy” uczniowie Gimnnazjum zapoznawali się z historią antysemityzmu w Europie do 1945 r. , z problematyką dotyczącą współczesnego antysemityzmu, uprzedzeń, dyskryminacji i rasizmu. W projekcie wykorzystano min. materiały edukacyjne opracowane przez Stowarzyszenie Centrum Polsko – Niemieckie w Krakowie i Dom Anny Frank w Amsterdamie. Celem projektu jest zapoznanie młodzieży z mechanizmami powstawania uprzedzeń i stereotypów wobec mniejszości oraz sposobami zapobiegania tym zjawiskom.

    Gimnazjaliści brali udział w różnych formach zajęć edukacyjnych:
  • przygotowali scenariusz gry terenowej – śladami społeczności żydowskiej w Tarnowie, który zaprezentowali w Oświęcimiu w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau, uczniowie byli najmłodszą grupą prezentującą swoje prace,
  • uczestniczyli w całodziennym seminarium organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie pod nazwą „Żydowski ruch oporu w krakowskim getcie”. Odpowiednio skonstruowany program przygotował młodzież do wizyty w obozie Auschwitz – Birkenau. Uczniowie zwiedzili wystawę Śladami Pamięci, a także odwiedzili miejsca związane z zagładą krakowskich Żydów – na terenie dawnego krakowskiego getta i na terenach byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie,
  • przebywali na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek i obozu zagłady w Bełżcu, tutaj znajdziemy zdjęcia,
  • brali udział w wyprawie śladami społeczności żydowskiej na dawnych Kresach Wschodnich, odwiedzili Żółkiew i Lwów,
  • uczniowie kończą projekt wizytą w Domu Konferencyjnym w Wannsee na terenie Niemiec. Młodzież naszego Gimnazjum wzięła udział w zajęciach edukacyjnych jako pierwsza grupa gimnazjalna z Polski. Dom Konferencyjny w Wannsee to Miejsce Pamięci, była to willa fabrykanta Marliera, wzniesiona w 1915 roku, która w latach 1941-1945 służyła jako hotel i miejsce obrad SS. 20 stycznia 1942 r. piętnastu wysokich rangą przedstawicieli SS, NSDAP oraz różnych ministerstw omawiało tu kwestie kooperacji przy planowanej deportacji i eksterminacji Żydów. Naradzie, którą zwykło się dzisiaj nazywać „Konferencją w Wannsee” przewodniczył Reinhard Heydrich, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Bezpośrednio mu podległy specjalista od wysiedleń i deportacji, Adolf Eichmann, sporządził protokół, który znaleziono w 1947 r. w aktach niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dokumentuje on w przerażająco wyrazisty sposób plan zamordowania wszystkich Żydów europejskich i aktywne uczestnictwo niemieckiej administracji państwowej w tym ludobójstwie. Obecnie mieści się tam Muzeum, na terenie którego historycy starają się przybliżyć młodzieży tematyki związanej z polityką nazistów, antysemityzmem, Holokaustem, rolą sprawców i świadków Zagłady,
  • w związku z ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka grupa projektowa wraz z opiekunami odwiedzi były obóz zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. Tamtejsze Muzeum Pamięci zaprezentowało 1 września 2012 r. musical „Korczak” chcąc uczcić ofiary II wojny światowej. Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince.

Koncert zostanie zaprezentowany 1 września w byłym obozie zagłady w Sachsenhausen niedaleko Berlina. Artystów z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaprosiło tamtejsze Muzeum Pamięci.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej, w Niemczech zostanie zaprezentowana część muzyczna spektaklu. Jego oficjalna premiera odbędzie się 29 września, w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Januszka Korczaka. Patronat nad musicalem, który jest pierwszą taką produkcją Opery i Filharmonii Podlaskiej, objął Rzecznik Praw Dziecka.

Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Teraz polską wersję spektaklu wystawi Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.

- Występem w Sachsenhausen filharmonicy chcą uczcić ofiary II wojny światowej. Na zaproszenie Muzeum i Miejsca Pamięci Sachsenhausen pojedzie grupa blisko stu artystów, członków orkiestry oraz chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kleban powiedziała, że podczas blisko godzinnego koncertu zagrane zostaną najważniejsze utwory ze spektaklu muzycznego powiedziała Magda Kleban z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Wcześniej, wersja koncertowa "Korczaka" została zaprezentowana w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie), w ramach obchodów 50-lecia tej placówki.

Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in. "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć.