Wycieczka gimnazjalistów do Warszawy

Pierwszy rok nauki w Gimnazjum „U Konarskiego” uczniowie obu klas zakończyli wspólną wycieczką do Warszawy. Odbyła się ona 15 i 16 czerwca br. Oprócz gimnazjalistów z naszej szkoły wzięła w niej udział grupka uczniów klas szóstych z SP nr 2 oraz kilka osób z Gimnazjum Niepublicznego Stowarzyszenia Siódemka.

Spotkanie ze stolicą Polski rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, który mogliśmy zwiedzić w małych grupkach, słuchając ciekawych opowieści przewodników. Wiele dowiedzieliśmy się nie tylko na temat dramatycznej historii zamku, ale również dziejów Polski. Następnie odbyliśmy spacer po warszawskiej Starówce, zatrzymując się m.in. przy Archikatedrze św. Jana, na Rynku Starego Miasta, przy pomniku Jana Kilińskiego, na Krakowskim Przedmieściu. Dużym przeżyciem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które należy do najnowocześniejszych tego typu placówek i jest urządzone jako muzeum interaktywne. Każdy z uczestników wycieczki, zwiedzając muzeum samodzielnie, mógł m.in. zatrzymać się przy dziesiątkach ekspozycji, obejrzeć wybrany film, wsiąść do starego motocykla z przyczepką, posłuchać wspomnień powstańców, obejrzeć zdjęcia w fotoplastykonie, wejść do repliki kanału, który wielkością przypominał kanały z czasów powstańczej Warszawy. Dodatkowo w każdym z przystanków muzeum czekały na zwiedzających kartki z kalendarza opisujące wydarzenia z poszczególnych dni powstania 1944 roku. Odwiedziny w tym muzeum były wyjątkową i pamiętną lekcją historii Polski.

Drugiego dnia wycieczki w programie mieliśmy spacer po Łazienkach Królewskich, który zakończyliśmy przy pomniku Fryderyka Chopina. Następnie udaliśmy się do Wilanowa, gdzie w pałacu wybudowanym przez Jana III Sobieskiego uczestniczyliśmy w nietypowej lekcji historii. Zwiedzając pałacowe wnętrza, podziwiając ich piękno i kunszt zgromadzonych tam dzieł, wiele dowiedzieliśmy na temat sztuki barokowej. Zwiedzanie było ciekawe i atrakcyjne, ponieważ nie opierało się na biernym słuchaniu przewodnika, ale miało charakter dialogu, w którym uczniowie chętnie uczestniczyli. Wiele miejsc w Warszawie mogliśmy zobaczyć tylko z okien autokaru, ponieważ dwa dni na poznanie stolicy, to trochę za mało. Zrobiliśmy jednak dobry początek!