Wyjazd grupy projektowej: Sachsenhausen – Berlin – Wannsee - Poczdam

W dniach od 9 do 13 listopada uczniowie Gimnazjum pod opieką nauczycieli odwiedzili w Niemczech miejsca związane z Holokaustem. Był to wyjazd edukacyjny, podsumowujący prace nad projektem „Tam narodziło się zło”.

Jakże wymowne były słowa Zofii Nałkowskiej „Ludzie ludziom zgotowali ten los” w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, który był pierwszym celem naszej podróży. Na jednym z największych cmentarzysk II wojny światowej założonym w roku 1936 poznaliśmy historię ok. 200 000 więźniów różnej narodowości. Ileż okrucieństwa i nienawiści wykazali naziści obmyślając coraz to okrutniejsze tortury mające na celu upodlenie i zniszczenie jeńców. Nie można pominąć faktu, że terroryzowanie ludności żydowskiej wprowadzano stopniowo, ograniczając ich prawa obywatelskie. Niemieccy Żydzi nie byli gromadzeni w gettach, tak popularnych na terenie całej Europy, lecz zachowali swoje mieszkania. Wprowadzane jednak stopniowo ograniczenia i zakazy wykluczały ich z życia społecznego, traktując ich jako ludzi tej drugiej, gorszej kategorii. Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu były warsztaty w Domu Konferencji w Wannsee - miejscu, w którym odbyła się konferencja rozstrzygająca problem żydowski. To właśnie na tej konferencji reżim nazistowski ostatecznie postanowił wcielić w życie plan zagłady wielu tysięcy Żydów. Jakże wyzuci z wszelkich uczuć byli oprawcy, którzy z taką precyzją i wyrafinowaniem opracowali plan zagłady tysięcy istnień ludzkich. Podróż na wschód, w którą Żydzi się udali, była jednoznaczna z wyrokiem śmierci.

Będąc w Berlinie, zwiedziliśmy zabytki tego pięknego miasta. Idąc ulicą Unter den Linden i docierając do celu, którym była Brama Brandenburska (symbol podziału i równocześnie symbol zjednoczenia Niemiec), podziwialiśmy piękną architekturę okalającą tę ulicę. Piękna panorama Berlina, którą podziwialiśmy z wieży telewizyjnej, na długo pozostanie w naszej pamięci. Obejrzeliśmy także pomnik Holokaustu oraz zwiedziliśmy Muzeum Żydowskie i Muzeum Techniki. Wyjazd dostarczył nam wiele radości i ugruntował naszą wiedzę związaną z problematyką Holokaustu. Informacje, które zdobyliśmy, wzbudziły zadumę i refleksję nad sensem i przemijaniem ludzkiego życia. Chętnie będziemy wracać pamięcią do tych chwil i miejsc, a zdobytą wiedzą podzielimy się z koleżankami i kolegami.

Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w Naszej Galerii