"GONE - Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój" Michael Grant

Michael Grant jest amerykańskim pisarzem urodzonym w 1943 roku i autorem kilku bestsellerowych serii powieści. Jego największe marzenia to całoroczna podróż po świecie i odwiedzenie wszystkich kontynentów z Antarktydą włącznie oraz posiadanie chipu z Googlem we własnej głowie.

Perdidio Beach. Niewielkie miasteczko położone nad morzem w Stanach Zjednoczonych. Nagle, bezszelestnie, bez zapowiedzi z Perdido Beach i okolic znikają wszyscy powyżej piętnastego roku życia.„W jednej chwili nauczyciel opowiadał o wojnie secesyjnej. A w następnej już go nie było. Zniknął…”

W mgnieniu oka wszyscy znikają. Zostają najmłodsi. Nie ma nikogo poza nimi. Nagle milkną telefony. Przestaje działać Internet. Nie ma telewizji. Nikt nie wie, co się stało. Pomoc nie nadchodzi. Nastolatki nieoczekiwanie zaczynają się zmieniać. Zyskują nowe zdolności – niewyobrażalne, groźne, śmiercionośne moce, które z dnia na dzień stają się silniejsze. Nie ma lekarzy, nauczycieli, policjantów, rodziców - zero dorosłych, brak jakiejkolwiek kontroli! Raj na ziemi?

NIE, bo pozbawieni opieki, środków medycznych, ograniczeń, łączności ze światem zewnętrznym młodzi ludzie muszą zbudować nowe społeczeństwo, które umożliwi im przetrwanie.

Witaj w nowym, przerażającym świecie – ETAP-ie, w którym do głosu dochodzą najgorsze instynkty, gdzie nie ma miejsca dla słabych, a najtrudniejszym zadaniem jest pozostanie sobą. Czas ucieka. W dniu swoich piętnastych urodzin znikniesz...

Sam, Astrid i Edilio muszą wyjaśnić, co tak naprawdę spowodowało ETAP i zapobiec dalszym zniknięciom. Czasu jest jednak coraz mniej. Wkrótce piętnaste urodziny Sama, wtedy również i on zniknie.Co z całą sytuacją ma wspólnego elektrownia? Gdzie znaleźli się wszyscy dorośli z Perdido Beach? Jak dostać się z powrotem do normalnego świata?

Świat stworzony przez Granta przeraża. Uzmysławia, że dzieci mogą być tak okrutne, jak dorośli brutalni przestępcy. W walce o władzę i przetrwanie są zdolne do wszystkiego. W książce ścierają się więc dobre wartości, takie jak przyjaźń i opiekuńczość z negatywnymi, takimi jak zdrada i mściwość prowadząca w walce nawet do śmierci dzieci.

Polecam,
Piotr Mordawski