"Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne" Ian Stewart

Ian Stewart to autor książek i artykułów o matematyce. Zasłynął z popularyzowania tej dziedziny, za co zdobył wiele nagród. Poświęcił matematyce już 20 książek. Jest profesorem na uniwersytecie w Warwick.

Na tę książkę natknąłem się podczas przeglądania innych tekstów tego autora. Już sam tytuł wydał mi się ciekawy, ponieważ sugerował, że nie będzie to matematyka na poziomie uniwersyteckim, ale taka, która jest przystępnie omówiona dla każdego.

Cała książka składa się z 20 felietonów, które autor pisał dla amerykańskiego magazynu popularnonaukowego. Są one krótkie i w każdym z nich Stewart mówi o innym problemie, np. o obronie Cesarstwa Rzymskiego albo o plączących się kablach telefonicznych. Pomimo tytułów, które niezbyt kojarzą się nam z matematyką, okazuje się, że mają one drugie dno, które ściśle łączy się z królową nauk. Najbardziej zaciekawił mnie tytułowy problem, czyli „jak pokroić tort?”, ponieważ jest to pytanie, które dowodzi, że codzienny problem można rozbudować do dość trudnej zagadki.

Czasami rozwiązanie jakiegoś problemu może zaskakiwać, ponieważ wydaje nam się, że sami mogliśmy na nie wpaść, to znów autor zaskakuje kreatywnością i innym sposobem myślenia niż typowo matematycznym, sprowadzającym się do rozwiązywania zadań według wzoru.

Bardzo polecam tę książkę wszystkim ludziom, którzy interesują się matematyką i chcą nauczyć się czegoś więcej.

Polecam,
Szymon Barszcz