"Polska Piastów" Paweł Jasienica

Paweł Jasienica to autor książek o historii Polski. Właściwie nazywał się Leon Lech Baynar. Był eseistą i publicystą, jednym spośród 34 intelektualistów, którzy podpisali protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL-u. Umarł w 1970 roku.

Książkę „Polska Piastów” polecił mi mój dziadek-historyk, mówiąc, że jest interesująca i napisana „dobrym” językiem.

Dzieło zaczyna się od rozdziału dotyczącego ludów mieszkających na przyszłych ziemiach polskich, a kończy na ostatnim królu z dynastii Piastów, czyli Kazimierzu Wielkim. Autor opisuje te czasy z różnych perspektyw: dyplomacji, wojskowości, spraw wewnętrznych itd. Dodatkowo charakteryzuje każdego władcę parustronicową biografią. Każdy rozdział mówi o innym królu i zaczyna się od przejęcia przez niego władzy a kończy na jego śmierci.

Najbardziej zainteresowała mnie część o pierwszych ludziach zamieszkujących ziemie polskie. Zaczynali się tam osiedlać już 200 000 lat przed naszą erą. 4500 lat temu przywędrowało na nie plemię, umiejące uprawiać rolę. Na Pomorzu powstało wtedy takie, które wydobywało bursztyn, gromadziło go i sprzedawało w dalekie strony. W epoce brązu tworzyły się już pierwsze wspólnoty. Zrodziła się też kultura zwana łużycką, której wpływy sięgały daleko na zachód.

Bardzo polecam tę książkę, ponieważ można się z niej dużo dowiedzieć o średniowiecznej Polsce i z przyjemnością się ją czyta.

Polecam,
Szymon Barszcz