"Achaja" Andrzej Ziemiański

Andrzej Ziemiański jest wielokrotnie nagradzanym polskim pisarzem książek fantasy i s-f. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z Creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tytułowa Achaja to imię głównej bohaterki książki, córki Archentara, jednego z siedmiu wielkich książąt Królestwa Troy. Młodsza od Achai macocha pragnie pozbyć się jej, posyłając ją do wojska (zgodnie z prawem królestwa każde pierworodne dziecko ma odbyć dziesięcioletnią służbę wojskową). Główny wątek dotyczy losów Achai i jej przemiany – z księżniczki na żołnierza. Mimo początkowych trudności, księżniczce udaje się przejść ciężki trening wojskowy i zostaje zwykłym żołnierzem. Interesująca jest część, w której Achaja i jej oddział po walce z armią wrogiego cesarstwa Luan trafiają do niewoli.

"A może... może uchronić ją od wojska... może ją obrać następcą? Archentar nie mógł mieć najmniejszego pojęcia, że decyzja, którą on sam uważał za drugorzędną w życiu, może mieć tak ważne skutki dla świata (…) Archentar nie był jednak kimś, kto zmienia raz powzięte decyzje (…) Archentar zapadł w nicość dokładnie w chwili, kiedy odrzucił myśl o zapobieżeniu służbie wojskowej Achai i postanowił jednak, gnany swoim fałszywym poczuciem przesadnej sprawiedliwości, skarcić córkę."

Równolegle opisywane są także przygody skryby Zaana i byłego galernika Siriusa, którzy parają się wszelkiego rodzaju oszustwami. W książce wyraźny jest i trzeci wątek, opowiadający o czarowniku Meredithu, przypadkowo, jak się wydaje, wplątanym w boskie sprawy.

Trzy wątki splatające się w powieści to również hierarchiczny opis skomplikowania świata. Każdy z tych poziomów zatacza inny krąg problematyki, jednocześnie każdy jest coraz ogólniejszym planem wydarzeń.

Zaczynamy od dramatu jednostki w wątku militarystycznym dotyczącym losów Achai. Ten poziom obrazuje życie zwykłych ludzi i ich otoczenie, wartości i znój. Drugi szerszy krąg to wątek polityczny ukazujący mechanizmy zachodzące między państwami, politykę wewnątrz królestwa i sposoby działania wywiadu. Trzeci krąg, najszerszy, to wątek metafizyczny, który dopełnia pozostałe dwa o plan wydarzeń w skali kosmicznej i kosmologicznej. Całość można odczytać jako szczegółową analizę życia ludzkiego.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak potoczą się dalsze losy Achai, polecam Wam również pozostałe dwa tomy.

Piotr Mordawski