"Aniołki z ulicy Śliwkowej" Ewy Ostrowskiej

Ewa Ostrowska to znana i ceniona autorka popularnych powieści dla młodzieży i dorosłych. Jej książki doczekały się licznych tłumaczeń, m.in. na język rosyjski, czeski i słowacki. Jest laureatką wielu nagród literackich.

Powieść Ewy Ostrowskiej Aniołki z ulicy Śliwkowej to historia o nas samych – o nastolatkach. W bohaterach książki niemal każdy młody człowiek może odnaleźć siebie. Tytułowe „Aniołki” to Fredzia, Buźka i Banieczka. Wszystkie te dziewczyny, choć miłe i sympatyczne, bardzo się od siebie różnią. Jednym z bohaterów jest także brat tej ostatniej - Pysiolek. Ten chłopiec to bardzo ciekawa postać - potrafi nieźle działać na nerwy, ale na końcu książki okazuje się, że mimo to zalicza się do bohaterów pozytywnych.

Akcja powieści toczy się w wakacje. Ulica Śliwkowa, przy której mieszkają dziewczyny, jest bardzo intrygująca i ciekawa, nawet troszkę tajemnicza. Mieszkańcy, to ludzie niezbyt bogaci, ale za to przyjaźnie i życzliwie nastawienie do życia i innych. Nigdy nie odmawiają sobie pomocy i na każdego można liczyć. No, prawie na każdego, bo wśród rzędu domów przy Śliwkowej wyróżnia się jeden. Jest on otoczony wysokim, czterometrowym murem, a właściciele chodzą ubrani na czarno. Ich twarze zakrywają olbrzymie kapelusze – to rodzina Mroczków. Żaden mieszkaniec ulicy Śliwkowej nie utrzymuje z nimi kontaktów. Nikt ich nie zna, nikt nie odwiedza, nikt nawet nie próbuje się zbliżyć. Sytuacja zmienia sie diametralnie za sprawą Buźki, która poznaje Wiktora Mroczka i się w nim zakochuje...

Autorka książki, właśnie między innymi za sprawą wątku tajemniczej rodziny Mroczków, zwraca uwagę, jak wiele w życiu zależy od tego, aby zawsze dążyć do poznania prawdy i drugiej osoby. Sugeruje, że niedomówienia i nieporozumienia można wyjaśnić poprzez lepsze poznanie problemu, a przede wszystkim poprzez kontakt z drugą osobą, której problem dotyczy. Ważne, aby zawsze próbować z nią rozmawiać, bo nawet kilka zdań może wyjaśnić daną sytuację.

Myślę, że Aniołki z ulicy Śliwkowej to powieść dla wszystkich młodych ludzi. Napisana jest prostym, młodzieżowym językiem, ale porusza ważne problemy i uczy, jak zachowywać się w różnych sytuacjach życiowych.

Polecam,
Karolina Zaucha