"Uczniowie Spartakusa" Haliny Rudnickiej
Halina Rudnicka to polska pisarka i publicystka. Brała udział w tajnym nauczaniu. W 1952 roku otrzymała nagrodę państwową za powieść Uczniowie Spartakusa a w 1960 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży.
Książka Uczniowie Spartakusa opowiada o losach młodego, kilkunastoletniego niewolnika o imieniu Kalias, który wraz z matką zostaje porwany przez piratów i sprzedany na targu niewolników w Rzymie. Kalias i jego matka trafiają do domów różnych panów. Zostają rozdzieleni i przebywają daleko od siebie. Kalias przysięga, że odnajdzie matkę i razem wrócą do domu oraz że znajdzie i zabije pirata, który ich porwał.
Po wielu przygodach bohater pewnego razu spada z urwiska i traci przytomność. W takim stanie znajdują go Spartakus i jego przyjaciel Sotion, którzy usłyszeli szczekanie psa i pobiegli za nim. Gdy Kalias odzyskuje przytomność, wyjaśnia im, że uciekał przed żołnierzami rzymskimi, którzy ścigali zbiegłych niewolników. Spartakus i Sotion zabierają Kaliasa do szkoły gladiatorów w Rzymie.
Książka opowiada o przyjaźni, walce o wolność i odwadze. Halina Rudnicka w Uczniach Spartakusa idealnie opisała nastroje, rozterki moralne i postawy bohaterów. W utworze można znaleźć dużo dwuznacznych zwrotów. Na przykład jeśli Spartakus mówi „jestem patriotą”, to ma na myśli nie tyle samo przywiązanie do narodu, ale zżycie się z państwem, które jest wspólnotą wojowników. Jest patriotą, tym samym więc wojownikiem.
Według mnie najciekawszym fragmentem książki jest ten, w którym Kalias wypełnia część swojej przysięgi – którą? Dowiecie się, jeśli przeczytacie lekturę. Ten fragment pokazuje, że jeśli uporczywie będziemy dążyć do celu, to nasze marzenia się spełnią.
Czy Kalias odnajdzie matkę? Jak potoczą się jego lub ich losy, czy będzie szczęśliwy? Ciekawych odpowiedzi na te pytania zapraszam do przeczytania książki Rudnickiej.
Po spotkaniu z tą lekturą inaczej, głębiej postrzega się wartość i cenę wolności, potrzebę poświęcenia i, niestety często obecne w świecie, okrucieństwo.
Lekturę gorąco polecam fanom książek o tematyce starożytnej lub przygodowej.