"Faraon" Bolesław Prus

Bolesław Prus a właściwie Aleksander Głowacki to polski prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu. Zadebiutował jako dziennikarz w 1864 roku korespondencją w „Kurierze Niedzielnym”, w dziale literatury. Zasłynął również jako powieściopisarz. Jedną z jego najwybitniejszych powieści jest „Faraon”.

Akcja książki rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Jej tłem jest sytuacja w państwie w okresie walki o władzę między Ramzesem XIII a grupą kapłanów.

Mer-amen-Ramzes XII był już starym, schorowanym człowiekiem i postanowił wybrać na następcę tronu swojego syna Cham-sem-merer-amen-Ramzesa XIII. Następca tronu chciał pozbawić kapłanów niepodzielnej władzy i po śmierci Ramzesa XII próbował wprowadzić zmiany, którymi dążył do przywrócenia dawnej świetności Egiptu. Ramzes XIII odsuwając od władzy kastę kapłańską, nie zdawał sobie sprawy, jaką ona ma potęgę.

Akcja powieści nabiera tempa, kiedy lud egipski atakuje świątynię, by przedostać się do skarbca. Wydawałoby się, że już nic nie powstrzyma rozjuszonego tłumu, jednak Herhor (kapłan) wymyślił doskonały plan. Co nim było? Czy kapłanowi udało się opanować lud? Co się stało z dotychczasową potęgą faraona? Na te pytania poznacie odpowiedź, kiedy przeczytacie tę książkę.

„Faraon” jest to powieść historyczna z szeroko rozwiniętymi opisami realiów starożytnego Egiptu. Bardzo polecam tę powieść szczególnie osobom, które pasjonują się historią.

Wioletta Pochroń