"Nawiedzony dom" Joanna Chmielewska

Joanna Chmielewska jest autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych a także książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na języki obce sto siedem razy.

Akcja książki rozgrywa się w latach 70. XX wieku w Warszawie. Pan Chabrowicz wraz ze swoją żoną i dziećmi – Janeczką i Pawełkiem, wprowadzają się do starej willi, którą rodzina odziedziczyła w spadku po wuju z Argentyny. Podczas gruntownego remontu okazało się, że dom skrywa pewną tajemnicę. Jest nią stary, opuszczony strych, do którego nie można się dostać, ponieważ drzwi są wykonane z żelaza, a okno jest zakratowane.

Dzieci postanawiają odkryć, jakie tajemnice skrywa ich strych i dlaczego od tylu lat nikt nie chciał tam zajrzeć.

Według mnie najciekawszym fragmentem książki jest ten, w którym dzieci wchodzą po dachu na strych i odnajdują wiele ciekawych rzeczy a w tym kufer, który jako jedyny ze wszystkich przedmiotów jest odkurzony. Czy zagadkowa skrzynia będzie mieć wpływ na dalsze losy Janeczki i Pawełka? Czy odkryją tajemnicę kryjącą się na ich strychu? Na te pytanie poznacie odpowiedź, kiedy przeczytacie książkę.

„Nawiedzony dom” jest to powieść napisana współczesnym i przystępnym językiem. Bardzo ją polecam osobom, które lubią czytać książki o charakterze kryminalno-przygodowym.

Wioletta Pochroń