"Nocny Włóczęga" Katherine Marsh

Katherine Marsh jest amerykańską pisarką dla dzieci i młodzieży oraz dziennikarką. Zadebiutowała powieścią „Nocny Włóczęga”, za którą otrzymała nagrodę Edgar Awards w kategorii młodzieżowej powieści sensacyjnej.

Powieść „Nocny Włóczęga”, opowiada o Jacku, uczniu I klasy liceum, który wpada pod samochód. W wypadku Jack nie odnosi żadnych fizycznych obrażeń, lecz zyskuje zdolność widzenia duchów, o której nie zdaje sobie sprawy. Wszystko zmienia się po samotnej podróży Jacka do Nowego Jorku, do doktora Lyonsa. Ten ma zrobić specjalne badanie chłopcu. Jack nie spodziewa się, że badanie będzie polegało na… zrobieniu zdjęcia. Wkrótce po badaniu, wciąż nieświadomy swych zdolności Jack zwiedza Nowy Jork, m.in. dworzec Grand Central, na którym pierwszy raz kontaktuje się z duchem. Tym duchem okazuje się być Euri, tajemnicza dziewczyna, która oprowadza go po świecie duchów.

Główny bohater z pomocą Euri spróbuje odnaleźć ducha swojej mamy i dowiedzieć się, czemu porzuciła dom. Jack musi jednak uważać – ten kto wchodzi do podziemnego świata, uruchamia limit… Czy Jack dowie się jaką tajemnicę skrywa Euri? Czy odnajdzie swoją mamę? Czy dowie się czym jest „limit”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie w tej książce.

„Nocny Włóczęga” porusza ważne problemy np. rozstania, wiary w duchy, dotrzymywania obietnic, uczuć. Proponuję tę książkę osobom, które lubią powieści o duchach.

Piotr Mordawski